Mean Well ELG-240-24A-3Y LED driver 240W IP65 adjustable voltage and current
MPN
ELG-240-24A-3Y
Brand
Mean Well
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (22)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well ELG-240-24A-3Y LED transformer is a constant voltage and current LED driver with 240 W power output, offering an adjustable DC range of 21.6 - 26.4 V and 5 - 10 A. Key features include suitability for flammable surfaces, surge protection, and overvoltage protection, backed by a PFC circuit. Ideal for powering LED strips and other LED applications, this reliable power supply ensures efficient and safe performance.
Type LED transformer
Output Voltage 21.6V DC
Max Output Power 240W
Output Current 5A
Input Voltage 305V AC
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 244 x 71 x 37.5 mm
Height 37.5mm
IP Rating IP65
Length 244mm
Max. output current 10A
Max. temperature 90°C
Min. input voltage 100V AC
Min. temperature -40°C
Misc Attribute Synchronised
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Power (min.) 180W
Protection Class I
Weight 1.050g
Width 71mm