Mean Well ELG-200-12DA-3Y LED driver 192W PFC IP67 surge protection
MPN
ELG-200-12DA-3Y
Brand
Mean Well
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (22)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
23 in stock, despatched in 4 working days
The Mean Well ELG-200-12DA-3Y is a constant voltage and constant current LED driver designed for outdoor use, with a power rating of 192 W and a current of 16 A, suitable for applications with a voltage range of 6 - 12 V DC. It includes features like DALI support, PFC circuit, surge protection, and overvoltage protection, making it suitable for installation on flammable surfaces. This transformer is ideal for LED strip power supplies and
Type LED transformer
Output Voltage 6V DC
Max Output Power 192W
Output Current 16A
Input Voltage 305V AC
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 244 x 71 x 37.5 mm
Height 37.5mm
IP Rating IP67
Length 244mm
Max. output current 16A
Max. temperature 90°C
Min. input voltage 100V AC
Min. temperature -40°C
Misc Attribute Synchronised
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Power (min.) 144W
Protection Class I
Weight 1.050g
Width 71mm