Mean Well ELG-150-36A-3Y LED driver adjustable 150W 32.4-39.6V IP65
MPN
ELG-150-36A-3Y
View Full Product Range (22)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well ELG-150-36A-3Y is an LED driver that provides constant voltage and constant current with an adjustable output of 32.4-39.6 V DC and 2.1-4.17 A at a power rating of 150.1 W. It features surge protection, overvoltage protection, and a power factor correction circuit, making it suitable for use on flammable surfaces. Typically used for powering LED strips and lighting installations, this driver ensures
Type LED transformer
Output Voltage 32.4V DC
Max Output Power 150.1W
Output Current 2.1A
Input Voltage 305V AC
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 219 x 63 x 35.5 mm
Height 35.5mm
IP Rating IP65
Length 219mm
Max. output current 4.17A
Max. temperature 90°C
Min. input voltage 100V AC
Min. temperature -40°C
Number of Outputs 1
Power (min.) 105W
Protection Class I
Weight 950g
Width 63mm