Mean Well ELG-150-24DA-3Y LED driver 150W 6.25A DALI IP67 outdoor use
MPN
ELG-150-24DA-3Y
View Full Product Range (22)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well ELG-150-24DA-3Y LED driver operates with a constant voltage and current rating of 150 W and 6.25 A, delivering between 12 and 24 V DC. It includes a PFC circuit and surge protection, making it suitable for outdoor use and flammable surfaces. This LED transformer is typically used with LED lighting systems that require reliable power control and high efficiency.
Type LED transformer
Output Voltage 12V DC
Max Output Power 150W
Output Current 6.25A
Input Voltage 305V AC
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 219 x 63 x 35.5 mm
Height 35.5mm
IP Rating IP67
Length 219mm
Max. output current 6.25A
Max. temperature 90°C
Min. input voltage 100V AC
Min. temperature -40°C
Number of Outputs 1
Power (min.) 105W
Protection Class I
Weight 950g
Width 63mm