Mean Well ELG-150-24B-3Y LED driver 150W IP67 dimmable 24V outdoor
MPN
ELG-150-24B-3Y
View Full Product Range (22)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
97 in stock, despatched in 4 working days
The Mean Well ELG-150-24B-3Y LED driver provides a constant voltage and constant current output, rated at 150 W and 6.25 A with a voltage range of 12 - 24 V DC, and includes a 3-in-1 dimmer. It features surge protection, overvoltage protection, a power factor correction (PFC) circuit, and is suitable for installation on flammable surfaces, making it ideal for outdoor and demanding environments. Typical applications
Type LED transformer
Output Voltage 12V DC
Max Output Power 150W
Output Current 6.25A
Input Voltage 305V AC
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 219 x 63 x 35.5 mm
Height 35.5mm
IP Rating IP67
Length 219mm
Max. output current 6.25A
Max. temperature 90°C
Min. input voltage 100V AC
Min. temperature -40°C
Number of Outputs 1
Power (min.) 105W
Protection Class I
Weight 950g
Width 63mm