Mean Well ELG-150-24-3Y LED driver 150W 24V DC IP67 surge protection
MPN
ELG-150-24-3Y
View Full Product Range (22)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well ELG-150-24-3Y LED driver provides a constant voltage and current output with a power rating of 150 W, 6.25 A at 24 V DC, tailored for non-dimmable LED applications. It features surge protection, overvoltage safeguards, and a PFC circuit, making it reliable and safe for flammable surfaces and outdoor use. Typically applied in LED strip lighting and outdoor illumination projects, this unit ensures efficient energy conversion for stable LED operation
Type LED transformer
Output Voltage 24V DC
Max Output Power 150W
Output Current 6.25A
Input Voltage 305V AC
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 219 x 63 x 35.5 mm
Height 35.5mm
IP Rating IP67
Length 219mm
Max. output current 6.25A
Max. temperature 90°C
Min. input voltage 100V AC
Min. temperature -40°C
Protection Class I
Weight 850g
Width 63mm