Mean Well DPU01N-15 DPU01N DC/DC converter 1W dual output 1500V DC insulation
MPN
DPU01N-15
Mean Well's DPU01N-15 is a DC/DC converter module delivering 1 W with a current rating of 33 mA. It features dual outputs and a compact design, suitable for applications requiring efficient power delivery. This converter is ideal for use in telecommunications and industrial electronics systems.
Output Voltage 15V DC
Input Voltage Range 26.4V DC
Power Rating 1W
Output Current 33mA
Connection Pins
Dim (L x W x H) 19.5 x 7.2 x 10.2 mm
Efficiency (max.) 78%
Height 10.2mm
Insulation Voltage 1500V DC
Length 19.5mm
Max. output current 33mA
Min. input voltage 21.6V DC
Number of Outputs 2
Operating temperature (max.) +90°C
Operating temperature (min.) -40°C
Power 1W
PSU features DC-to-DC converter
Type DC/DC converter (module)
Weight 2.7g
Width 7.2mm