Mean Well DPU01L-15 DPU01L 1W DC/DC converter 2 outputs wide input range
MPN
DPU01L-15
The Mean Well DPU01L-15 is a DC/DC converter module with a current rating of 33 mA and a power output of 1 W. It provides two outputs, making it suitable for applications requiring multiple voltage conversions. This converter is ideal for use in both industrial and consumer electronics where efficient and compact power management is necessary.
Output Voltage 15V DC
Input Voltage Range 5.5V DC
Power Rating 1W
Output Current 33mA
Connection Pins
Dim (L x W x H) 19.5 x 6.1 x 10.2 mm
Efficiency (max.) 75%
Height 10.2mm
Insulation Voltage 1500V DC
Length 19.5mm
Max. output current 33mA
Min. input voltage 4.5V DC
Number of Outputs 2
Operating temperature (max.) +90°C
Operating temperature (min.) -40°C
Power 1W
PSU features DC-to-DC converter
Type DC/DC converter (module)
Weight 1.8g
Width 6.1mm