matt:e ARD-2-40-TP-R-SPD EV Connection unit, 2x 40A TPN Type A RCBO + SPD
MPN
ARD-2-40-TP-R-SPD
Out of stockBack-order availability date - 21/05/2026
The matt:e ARD-2-40-TP-R-SPD is a 3-phase connection unit, with a unique 5-pole auto-reset isolator device, built-in Type 2 SPD, and 2 x 40A TPN Type A RCBO.
Helping to facilitate compliance with BS:7671. 2018 Amendment 2, 2022 Regulation 722.411.4.1.(iii).
ColourBlack
Dimensions (H x W x D)550 x 360 x 120mm
Voltage rating400V, 3-phase
Frequency50Hz
Max. Load80A
  • Simple wire in wire out connection
  • For 2 x 40A TPN load
  • Complete with Type 2 SPD & 5-pole Auto-reset Isolator
  • Built-in 2 x 40A TPN Type A RCBO
  • Designed and Built in the UK
  • Matt:e type ARD-2-40-TP-R-SPD
Current Rating 80A
IP Rating IP4X (Indoor)
Voltage Rating 3-phase (400V)
RCBO Yes
MCB No
Surge Protected Yes
Build Type Pre-configured connection panel
Terminal Capacity 25mm²