LINIAN 1LTEG001.5 T & E Clip, Grey, 1.5mm - Pack Of 100
MPN
1LTEG001.5
Brand
LINIAN
EAN-13
Order Code
Country of Origin
United Kingdom
  • Free UK shipping available
View Full Product Range (15)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
2 in stock, despatched same dayContact us for additional stock
The LINIAN 1LTEG001.5 Grey T & E Clip is a single-component fire rated fixing, with safety and efficiency at the core of its design. This T & E Clip is suitable for cable with an overall diameter of 9 x 5mm.
With their expect design, these clips can be used with a variety of equipment such as:
  • Twin cable
  • CPC cabling
  • PVC trunking
  • Anchor fixings for wire
  • 18th Edition Compliant
  • CE & CA Certified
  • Single-component design
  • No plugs, screws or washers needed
  • Corrosion Resistant & UV Stable
  • BSEN 50200 120 minutes fire time
  • DIN 4102-12 DIN 90 minutes fire time
  • Fire-resistant >1200°C
Type Cable Clips
Material Steel
Colour Grey
Fire Rated Yes
Fixing Hole Depth 30mm
Fixing Hole Diameter 6mm
Max Wire Diameter 9 x 5mm