Kraus & Naimer KG32B.T103/01.FT2 Isolator Switch 32A 90° Black
MPN
KG32B.T103/01.FT2
Germany
View Full Product Range (12)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
8 in stock, despatched in 4 working days
The Kraus & Naimer KG32B.T103/01.FT2 Isolator switch is a robust 32 A switch that facilitates a single 90° rotation. It features a black design, making it suitable for integration in various electrical panels. This switch is typically used in industrial and commercial settings for safely disconnecting electrical circuits.
Type Isolator switch
Casing/button colour Black
Connection Plug & Clip
Functions latch
IP Rating IP66
Length 64mm
Misc Attribute 1 Quick mounting 22mm
Mounting Type Centre lock
Operation type Rotary switch
Power Rating 11kW
Print motif 0/I
Recess Diameter 22mm
Size/ Dimensions (L x W) 64 mm x 64 mm
Switch position 3 x Off/On
Switching angle 1 x 90 °
Switching current (max.) 32A
Width 64mm