Kraus & Naimer KG32B.T103/01.E Isolator Switch 32A Lockable Black
MPN
KG32B.T103/01.E
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (12)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
12 in stock, despatched in 4 working days
The Kraus & Naimer KG32B.T103/01.E isolator switch is lockable and rated for 32 A. It features a black 1 x 90° configuration. This isolator switch is typically used in electrical systems to safely disconnect circuits for maintenance or repair.
Type Isolator switch
Casing/button colour Black
Connection Screws
Functions latch
IP Rating IP66
Misc Attribute 1 Lockable in 0 position with a padlock
Mounting Type Front panel fixed
Number of Pins 3
Operation type Rotary switch
Power Rating 11kW
Print motif None
Switch/button features Lockable
Switching angle 1 x 90 °
Switching current (max.) 32A