Kemet R46KR447000M1M 4.7µF Radial Poly. Capacitor 20% 275V X2 27.5mm
MPN
R46KR447000M1M
Brand
Kemet
Order Code
Country of Origin
Germany
Discontinued
A 4700nF 275V radial capacitor constructed from metallised polypropylene film and encapsulated with self-extinguishing resin. Suitable for EMI suppression in across-the-line applications requiring X2 safety classification.
  • Tolerance 20%
  • Pitch 27.5mm
  • Dimensions 32 x 37 x 22mm
  • Lead length 4mm
  • Thermosetting resin filled case
  • Flame retardant UL94V-0
  • Kemet R46 series
  • Formerly Arcotronics R46 series
Type Radial leaded
Capacitance 4.7µF
Dimension 32 x 37 x 22mm
Dimensions 32 x 22 x 37mm
Operating Temperature -40 to +110°C
Pitch 27.5mm
Tolerance 20%
Voltage 275V