Kemet R46KR410000M1M 1µF Radial Poly. Capacitor 20% 275V X2 27.5mm
MPN
R46KR410000M1M
Brand
Kemet
Order Code
Discontinued
A 1000nF 275V radial capacitor constructed from metallised polypropylene film and encapsulated with self-extinguishing resin. Suitable for EMI suppression in across-the-line applications requiring X2 safety classification.
  • Tolerance 20%
  • Pitch 27.5mm
  • Dimensions 32 x 20 x 11mm
  • Lead length 4mm
  • Thermosetting resin filled case
  • Flame retardant UL94V-0
  • Kemet R46 series
  • Formerly Arcotronics R46 series
Type Radial leaded
Capacitance 1µF
Dimension 32 x 20 x 11mm
Dimensions 32 x 11 x 20mm
Operating Temperature -40 to +110°C
Pitch 27.5mm
Tolerance 20%
Voltage 275V