Kemet R413N31000000M 100nf Radial Poly. Capacitor 20% 300V Y2/X1
Image Representative of Range
MPN
R413N31000000M
Brand
Kemet
Order Code
Country of Origin
Italy
View Full Product Range (3)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
290 in stock, despatched in 4 working days
A 100nF 300V metallised polypropylene film Y2/X1 suppression capacitor. Suitable for interference suppression, across the line or line to ground applications. Meets the requirements of IEC60384-14 2nd edition.
  • Tolerance 20%
  • Self-healing properties
  • Self-extinguishing epoxy resin filled case
  • Approvals ENEC, CSA, UL
  • Flame retardant (UL 94V-0)
  • Kemet R41 series
  • Formerly Arcotronics R41 series
Type Radial leaded
Capacitance 0.1µF
Dimensions 26.5 x 8.5 x 17mm
Nominal Voltage 300V
Operating Temperature -40 to +110°C
Pitch 10mm
Tolerance 20%