JST B13B-PH-K-S (LF)(SN) Pin Strip 13 Pins 2mm Audible Click Reverse Protection
Image Representative of Range
MPN
B13B-PH-K-S (LF)(SN)
Brand
JST
EAN-13
Order Code
Country of Origin
France
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
Available to back orderBack order, lead time 11 days
JST manufactures the built-in pin strip B13B-PH-K-S with a total of 13 pins and a contact spacing of 2 mm. This component is typically used in electronic assemblies where compact, reliable connections are required. It is ideal for applications in consumer electronics, automotive industries, and telecommunications equipment.
Type Built-in pin strip (standard)
Number of Positions 13
Number of Rows 1
Board contact surface Tin plated
Case Material Polyamide
Colour Ecru
Connector contact surface Tin plated
Connector orientation Perpendicular (to the PCB)
Connector System wire-to-board
Connector Type Pin strip, straight
Contact Material Phosphor bronze
Cross Section 2mm
Dimensions (L x W x H) 27.9 x 4.5 x 9.4 mm
Height 9.4mm
Industrial packaging No
Insulation Material Polyamide
Length 27.9mm
Material (details) PA 66 UL94V-0
Misc Attribute 1 Connector pin strip, straight
Nominal Current 2A
Nominal Voltage voltage:100V AC
Pin Ø 0.5mm
Pin shape Square
Pins per row 13
Series PH
Width 4.5mm