JST B11B-PH-K-S (LF)(SN) Pin Strip 11 Pins 2mm Audible Click Reverse Protection
Image Representative of Range
MPN
B11B-PH-K-S (LF)(SN)
Brand
JST
EAN-13
Order Code
Country of Origin
France
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
90 in stock, despatched in 4 working days
The JST built-in pin strip model B11B-PH-K-S (LF)(SN) features 11 pins with a contact spacing of 2 mm. This component, manufactured by JST, is ideal for tight space connections and reliable electrical contact in electronic projects and devices. Typical applications include use in consumer electronics, automotive, and communication equipment.
Type Built-in pin strip (standard)
Number of Positions 11
Number of Rows 1
Board contact surface Tin plated
Case Material Polyamide
Colour Ecru
Connector contact surface Tin plated
Connector orientation Perpendicular (to the PCB)
Connector System wire-to-board
Connector Type Pin strip, straight
Contact Material Phosphor bronze
Cross Section 2mm
Dimensions (L x W x H) 23.9 x 4.5 x 9.4 mm
Height 9.4mm
Industrial packaging No
Insulation Material Polyamide
Length 23.9mm
Material (details) PA 66 UL94V-0
Misc Attribute 1 Connector pin strip, straight
Nominal Current 2A
Nominal Voltage voltage:100V AC
Pin Ø 0.5mm
Pin shape Square
Pins per row 11
Series PH
Width 4.5mm