JB Capacitors JCK1C221M063077 220uF 20% 16V 105°c SMD Alum Elec T/R
MPN
JCK1C221M063077
Order in multiples of 1000
19,000 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 6 months
A 220µF 16V chip-type surface mounting aluminium electrolytic capacitor from the JCK series. The capacitor is designed for high density PCB usage and has a 20% tolerance and an extended +105°C temperature range.
  • Case size 6.3 x 7.7mm
Type SMD
Capacitance 220µF
Tolerance 20%
Voltage 16V
Dimensions 6.3 x 7.7mm
Operating Temperature -40 to +105°C