Jauch Quartz 251437 ER26500J-S Lithium 3.6V 8500mAh Battery
MPN
251437
Brand
Jauch Quartz
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
  • Free UK shipping available
View Full Product Range (8)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
140 available to back orderBack-order availability date - 28/05/2026
The Jauch Quartz ER26500J-S is a non-standard lithium battery with a capacity of 8500 mAh and a voltage of 3.6 V. It is designed for special-purpose applications that require custom batteries. Typical uses include specialised electronics where long-lasting power is essential.
Type C
Capacity 8500mAh
Chemistry Lithium
Dimensions (H x W x D) 26.2 x 50.0mm
Pack Size 1
Terminal Type Standard
Voltage 3.6V
Diameter 26.2mm
Height 50mm