Jauch Quartz 251435 Jauch Quartz ER17505J-S Lithium 3.6V 3600mAh Battery
MPN
251435
Brand
Jauch Quartz
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
  • Free UK shipping available
View Full Product Range (8)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
283 available to back orderBack-order availability date - 28/05/2026
The Jauch Quartz ER17505J-S is a non-standard lithium battery with a voltage of 3.6 V and a capacity of 3600 mAh. Specially designed for custom and special purpose batteries, it is ideal for unique applications requiring long-lasting power. Manufactured by Jauch Quartz, this battery is bought individually.
Type A
Capacity 3600mAh
Chemistry Lithium
Dimensions (H x W x D) 17 x 50mm
Pack Size 1
Terminal Type Standard
Voltage 3.6V
Diameter 17.5mm
Height 51mm