Janitza 1503511 KUW1/30-75 Cable Transformer 75A/1A IP20 18mm 50/60Hz
12 in stock, despatched in 4 working days
The Janitza KUW1/30-75 cable current transformer has a primary current of 75 A and a secondary current of 1 A. It features a line feed-through diameter of 18 mm and is ideal for monitoring electrical systems. Typical applications include use in current measurement and protection systems, ensuring accurate and reliable performance.
Type Cable current transformer
Primary Current 75A
Power Rating 0.2VA
Line feed-through diameter 18mm
Misc Attribute KUW1/30-75
Secondary current 1A