Janitza 1503351 KUW2/40-200 Cable Current Transformer 200A/1A IP20 Class1
MPN
Brand
Janitza
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Netherlands
View Full Product Range (13)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
10 in stock, despatched in 4 working days
The Janitza KUW2/40-200 cable current transformer is designed for measuring primary currents of up to 200 A with a secondary output of 1 A. With a line feed-through diameter of 28 mm, it is ideal for precise current monitoring in electrical systems. Common applications include integration in power distribution and management systems.
Type Cable current transformer
Primary Current 200A
Power Rating 0.2VA
Line feed-through diameter 28mm
Misc Attribute KUW2/40-200
Secondary current 1A