Janitza 1503322 KUW1/40-150 Cable Transformer 150A/1A 18mm 1piece IP20
MPN
Brand
Janitza
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Netherlands
View Full Product Range (13)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back order
The Janitza KUW1/40-150 cable current transformer has a primary current of 150 A and a secondary current of 1 A, with an 18 mm line feed-through diameter. Manufactured by Janitza, this current converter is ideal for applications requiring precise measurement and monitoring in electrical systems. It is commonly used in installations involving Rogowski coils or AC converters for current loop setups.
Type Cable current transformer
Primary Current 150A
Power Rating 0.2VA
Line feed-through diameter 18mm
Misc Attribute KUW1/40-150
Secondary current 1A