Intertec ITS-LZ-3869-Z-12VDC Solenoid 30N 59N 12VDC Stable Tough Casing
MPN
ITS-LZ-3869-Z-12VDC
10 in stock, despatched in 4 working days
The Intertec ITS-LZ-3869-Z-12VDC Solenoid is a reliable component with a power rating of 16.8 W and can attract between 30 N and 59 N. Designed for use with a 12 V DC power supply, it is ideal for applications in devices requiring precise magnetism control. Commonly utilised in motor mechanisms, this solenoid ensures efficient and controlled operation.
Type Solenoid
Coil Voltage 12V DC
(Ø) 38mm
Cable Length 20.00cm
Connection Open end cable
Dim (Ø x L) 38 mm x 105 mm
Fitting method M3
Initial force 30N
Length 105mm
Misc Attribute 2 attracting
Nominal Power 16.8W
Peak force 59N
Temperature limit 130°C
Time interval setting 100%