Intertec ITS-LX-3931-24V Solenoid Bidirectional 24V DC 150W 1 piece
Image Representative of Range
MPN
ITS-LX-3931-24V
26 in stock, despatched in 4 working days
The Intertec ITS-LX-3931-24V Solenoid is a bidirectional component that operates at 24 V DC with a power rating of 150 W. It utilises magnetism to perform its function and is suitable for applications requiring controlled movement, such as in machinery or automation systems. This solenoid is typically used in devices where precise control of mechanical movements is essential.
Type Solenoid
Coil Voltage 24V DC
Solenoid Action Bi-directional
Cable Length 20.00cm
Connection Open end cable
Dim (L x W x H) 78 x 39 x 31 mm
Height 31mm
Length 78mm
Misc Attribute 2 bidirectional
Nominal Power 150W
Width 39mm