Intertec ITS-LX-3931-12V Solenoid Bidirectional 12V DC 150W 1piece
Image Representative of Range
MPN
ITS-LX-3931-12V
13 in stock, despatched in 4 working days
The Intertec ITS-LX-3931-12V Solenoid is a bidirectional solenoid powered by 12 V DC and capable of producing 150 W of power. It uses magnetism to convert electrical energy into mechanical motion, making it suitable for various automation and control applications. Typical uses include activating machine components or controlling valve operations in industrial systems.
Type Solenoid
Coil Voltage 12V DC
Solenoid Action Bi-directional
Cable Length 20.00cm
Connection Open end cable
Dim (L x W x H) 78 x 39 x 31 mm
Height 31mm
Length 78mm
Misc Attribute 2 bidirectional
Nominal Power 150W
Width 39mm