Intertec ITS-LX-3831-12V Solenoid Bidirectional 12V DC 150W 1piece
Image Representative of Range
MPN
ITS-LX-3831-12V
1 in stock, despatched in 4 working days
The Intertec ITS-LX-3831-12V solenoid is a bidirectional device powered by 12 V DC and rated at 150 W. It utilises magnetism to perform linear actuation tasks and is often employed in applications requiring precise control. This solenoid is a reliable choice for automotive systems, industrial machinery, and automation processes.
Type Solenoid
Coil Voltage 12V DC
Solenoid Action Bi-directional
Cable Length 20.00cm
Connection Open end cable
Dim (L x W x H) 64 x 38 x 31 mm
Height 31mm
Length 64mm
Misc Attribute 2 bidirectional
Nominal Power 150W
Width 38mm