Intertec ITS-LX-2723-24VDC Solenoid Bidirectional 24V DC 30W Latch
Image Representative of Range
MPN
ITS-LX-2723-24VDC
55 in stock, despatched in 4 working days
The Intertec ITS-LX-2723-24VDC solenoid is a bidirectional electric device operating at 24 V DC with a power consumption of 30 W. Its main features include a durable design with permanent magnets, making it suitable for reliable and efficient operation. Typical applications include use in automated systems, where precise control and magnetic actuation are necessary.
Type Solenoid
Coil Voltage 24V DC
Solenoid Action Bi-directional
Cable Length 10.00cm
Connection Open end cable
Dim (L x W x H) 40 x 23 x 27 mm
Height 27mm
Holding Force 5N
Length 40mm
Misc Attribute 2 bidirectional
Nominal lift 8mm
Nominal Power 30W
Temperature limit 130°C
Thread Size M3
Time interval setting 8%
Weight 110g
Width 23mm