Intertec ITS-LX-1513-24VDC Solenoid Bidirectional 24V 24W Latch Power-Free
Image Representative of Range
MPN
ITS-LX-1513-24VDC
91 in stock, despatched in 4 working days
The Intertec ITS-LX-1513-24VDC Solenoid is a bidirectional device operating at 24 V DC with a power consumption of 24 W. It utilises magnetism to achieve linear motion, making it ideal for precise actuation in various industrial applications. Typical uses include automated systems in manufacturing where reliable and efficient solenoid performance is required.
Type Solenoid
Coil Voltage 24V DC
Solenoid Action Bi-directional
Cable Length 10.00cm
Connection Open end cable
Dim (L x W x H) 21 x 13 x 15 mm
Height 15mm
Holding Force 6N
Length 21mm
Misc Attribute 2 bidirectional
Nominal lift 6mm
Nominal Power 24W
Temperature limit 130°C
Thread Size M1.6
Time interval setting 5%
Weight 65g
Width 13mm