Intertec ITS-LX-1513-12VDC Solenoid Bidirectional 12V DC 24W Dual Position
MPN
ITS-LX-1513-12VDC
Brand
Intertec
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (14)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
37 in stock, despatched in 4 working days
The Intertec ITS-LX-1513-12VDC solenoid is a bidirectional device operating at 12 V DC with a power rating of 24 W. This solenoid employs magnetism for movement, featuring a permanent magnet for efficient operation. It is typically used in motor applications where precise control and reliability are required.
Type Solenoid
Coil Voltage 12V DC
Solenoid Action Bi-directional
Cable Length 10.00cm
Connection Open end cable
Dim (L x W x H) 21 x 13 x 15 mm
Height 15mm
Holding Force 6N
Length 21mm
Misc Attribute 2 bidirectional
Nominal lift 6mm
Nominal Power 24W
Temperature limit 130°C
Thread Size M1.6
Time interval setting 5%
Weight 65g
Width 13mm