Intertec ITS-LL-3833-220VAC Solenoid 5N Repel/Attract 220VAC Sturdy Frame
MPN
ITS-LL-3833-220VAC
Brand
Intertec
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (14)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
82 in stock, despatched in 4 working days
The Intertec ITS-LL-3833-220VAC solenoid operates on 220 V AC and exerts a force of 5 N for both repelling and attracting actions. This solenoid from Intertec utilises electromagnetic principles, making it suitable for applications requiring controlled linear motion. Typical uses include industrial automation systems and motorised magnetic assemblies.
Type Solenoid
Coil Voltage 230V AC
Cable Length 0.22m
Connection Open end cable
Dim (L x W x H) 84 x 33 x 38 mm
Height 38mm
Initial force 5N
Length 84mm
Misc Attribute 1 ITS-LL -3833-220 VAC
Nominal lift 10mm
Peak force 5N
Temperature limit 130°C
Thread Size M4
Weight 500g
Width 33mm