IMO SRF-1C-SL-12VDC 12VDC Subminiature Srf SPCO Relay
MPN
SRF-1C-SL-12VDC
Brand
IMO
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1000
1 in stock, despatched same dayBack-order availability date - 21/05/2026
  • Low cost
  • SPCO Configuration
  • Subminiature package for PCB layout
  • Sealed and flux-tight construction
  • UL and VDE approved
Coil Voltage 12V DC
Contact Configuration 1CO (SPDT)
Switching Current 1AA
Coil Resistance 700O
Height 11mm
Length 15.7mm
Mounting Type PCB
Operating Temperature -25 to +70°C
Switching Voltage Max 120V AC
Type SRF-1C
Width 12mm