Igarashi 33GN2738-132-GV-5312:1 Gearmotor 12V 312:1 Robust Varistor
Image Representative of Range
MPN
33GN2738-132-GV-5312:1
Brand
Igarashi
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Japan
View Full Product Range (5)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
46 in stock, despatched in 4 working days
The Igarashi 33GN2738-132-GV-5312:1 gearmotor is a 12 V unit with a 312:1 gear ratio. It features robust construction suitable for precise motion control applications. Often used in robotics, automation systems, and other machinery requiring reliable torque and speed reduction.
Supply Voltage 12V
Current Rating 0,10A
Gear Ratio 312:1
Shaft Diameter 5mm
(Ø) 33mm
Dimensions (Ø x H) 33 mm x 33 mm
Height 33mm
Idle speed 18 U/min
Length 62.3mm
Maximum Output Torque 0.9Nm
Operating Voltage 6 - 15V DC
Permanent current 0.16A
Shaft Length 9.5mm
Transmission ratio 312:1
Type Gearmotor
Weight 130g
Width 33mm