Igarashi 20GN152025-330-GC150:1 Gearmotor 12V 150:1 Precision Drive
Image Representative of Range
MPN
20GN152025-330-GC150:1
229 in stock, despatched in 4 working days
The Igarashi 20GN152025-330-GC150:1 gearmotor operates at 12 V with a 150:1 gear ratio. It is designed for precision applications requiring low speed and high torque. Typical uses include robotics, automation systems, and small machinery.
Supply Voltage 12V
Current Rating 0,06A
Gear Ratio 150:1
Shaft Diameter 3mm
(Ø) 20mm
Dimensions (Ø x H) 20 mm x 20 mm
Height 20mm
Idle speed 67 U/min
Length 39.5mm
Maximum Output Torque 0.18Nm
Non-stop rotational speed 60 U/min
Operating Voltage 4 - 12V DC
Permanent current 0.11A
Shaft Length 7.5mm
Type Gearmotor
Weight 30g
Width 20mm