i-Autoc Kudom KSIM380D10-L Pnl Mnt SSR 4-32VDC 48-440VAC 10A Load LED Zero Cross
MPN
KSIM380D10-L
Brand
i-Autoc
Order Code
Country of Origin
China
  • Quickly find another product in this range by Switching Current:
    10A 16A
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
139 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 7 days
A 10A solid state relay from the KSIM range. The relay has a control voltage of 4 to 32V DC and a load voltage range of 48 to 440V AC, making it ideal for industrial use.
  • LED Indication
  • Zero cross switching mode
  • Triac output for heavy industrial loads
  • Opto-isolation gives good protection and high reliability
  • High dielectric strength
  • Internal RC protection circuitry
  • Improved thermal management when used with thermal pad 60-1600
Formerly branded 'Kudom'. All specifications remain unchanged.
Click here for the Trademark Change Notification.
Input Voltage 4 to 32 VDCV
Input Current 25mA
Switching Current 10A
Switching Voltage 24 to 440 VACV
Length 38.5mm
Width 28.5mm
Height 20mm