i-Autoc Kudom KSA240D2-12 PCB SSR 9-15VDC Input 48-280VAC 2A Load - Zero Cross
MPN
KSA240D2-12
Brand
i-Autoc
Order Code
Country of Origin
China
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
8 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 7 days
This 2A zero-cross turn-on Solid State Relay (SSR) is a PCB mounted relay with a control voltage of 12V DC and a load voltage of 240V AC.
  • TTL Compatible drive
  • High Surge current capability
  • Dielectric strength 2kV rms
Formerly branded 'Kudom'. All specifications remain unchanged.
Click here for the Trademark Change Notification.
Input Voltage 9.6 to 14.4V DC
Input Current 25mA
Switching Current 2A
Switching Voltage 24 to 280V
Length 24mm
Width 6.7mm
Height 21.4mm