Hongshang HRSL/9-38/0.25 Heatshrink Cable Ø 9-38mm 0.25m Effective
MPN
HRSL/9-38/0.25
China
View Full Product Range (4)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
4 in stock, despatched in 4 working days
Manufactured by Hongshang, the HRSL/9-38/0.25 is a heatshrink cable repair sleeve with a diameter range of 9 to 38 mm. It offers protection for cable joints and serves as a protective ground sheath, making it ideal for cable repair. Used without screw connectors, this 0.25 m sleeve is designed for simple and effective cable maintenance.
Type Heat Shrink Sleeve
Length 250mm
Colour Black
Cable Ø (max.) 38mm
Cable Ø range 9 - 38mm
Cable Ø up to 9mm
Max. temperature +65°C
Min. temperature -40°C