Hongshang HRSL/27-110/0.50 Heatshrink Cable Ø 27-110mm 0.50m
MPN
HRSL/27-110/0.50
China
View Full Product Range (4)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
2 in stock, despatched in 4 working days
The Hongshang HRSL/27-110/0.50 is a heatshrink cable repair sleeve with a diameter range of 27 to 110 mm and is 0.50 m in length. Manufactured by Hongshang, it is designed without screw connectors and serves as a protective ground sheath. It is typically used for cable repair and protection, effectively shielding against environmental damage.
Type Heat Shrink Sleeve
Length 500mm
Colour Black
Cable Ø (max.) 110mm
Cable Ø range 27 - 110mm
Cable Ø up to 27mm
Max. temperature +65°C
Min. temperature -40°C