Hongshang HRSL/13-57/0.25 Heatshrink Cable Ø 13-57mm 0.25m No Screws
MPN
HRSL/13-57/0.25
Brand
Hongshang
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (4)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
11 in stock, despatched in 4 working days
The Hongshang HRSL/13-57/0.25 is a heat shrink cable repair sleeve with a diameter range of 13 to 57 mm and a length of 0.25 metres. It serves as a protective ground sheath and cable repair solution without screw connectors. This product is ideal for safeguarding and repairing cables while providing insulation.
Type Heat Shrink Sleeve
Length 250mm
Colour Black
Cable Ø (max.) 57mm
Cable Ø range 13 - 57mm
Cable Ø up to 13mm
Max. temperature +65°C
Min. temperature -40°C