HN Power HNP90-UNIL6 Bench/Mains PSU 24V 5A 90W Compact Universal Supply
MPN
HNP90-UNIL6
China
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
13 in stock, despatched in 4 working days
The HN Power HNP90-UNIL6 is a fixed voltage power supply that provides 24 V DC at 5 A, delivering a total power of 90 W. It is a stabilised PSU suitable for use as a mains adapter in various electronic applications. Ideal for bench testing, the HNP90-UNIL6 ensures reliable power conversion for devices requiring consistent and precise DC voltage.
Type AC/DC bench/mains PSU
Input Voltage 90 - 264V AC
Output Voltage 24V DC
Output Current 5A
Power Rating 90W
Cable Length 1m
Dimensions (L x W x H) 147 x 61 x 37 mm
Height 37mm
Input voltage (max.) 264V AC
Length 147mm
Max. output current 5A
Min. input voltage 90V AC
Number of Outputs 1
Weight 355g
Width 61mm