HN Power HNP65F-240 Mains PSU 24V 2.7A 65W Overload Short Circuit-Proof
MPN
HNP65F-240
Brand
HN Power
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (10)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
27 in stock, despatched in 4 working days
HN Power's HNP65F-240 is a stabilised power supply unit offering a fixed output voltage of 24 V and a current of 2.7 A, delivering up to 65 W of power. This robust mains adapter is suitable for powering various electronic devices, providing consistent and reliable energy. Ideal for use in toys, small appliances, or other applications requiring a stable power source.
Type Mains PSU (fixed voltage)
Output Voltage 24V
Output Current 2.7A
Cable Length 1.50m
Dimensions (L x W x H) 67.1 x 76.1 x 31 mm
Height 31mm
Input Voltage 90 - 264V AC
Input voltage (max.) 264V
Length 67.1mm
Max. output current 2.7A
Min. input voltage 90V
Plug Type 5.5/2.1 coaxial connector
Power Rating 65W
Weight 207g
Width 76.1mm