HN Power HNP24I-240L6 Compact 24V DC 1A Mains PSU for Global Use
MPN
HNP24I-240L6
92 in stock, despatched in 4 working days
HN Power is the manufacturer of the HNP24I-240L6 mains power supply unit, which is a fixed voltage PSU providing 24 V DC at 1000 mA and 24 W. This stabilised power supply is ideal for applications requiring a consistent and reliable power source, such as toy transformers. Typical uses include powering small electronic devices or as a reliable power adapter for other equipment.
Type Mains PSU (fixed voltage)
Output Voltage 24V DC
Output Current 1A
Connection Euro plug
Dimensions (L x W x H) 69 x 41 x 33 mm
EuP Status Step 2
Height 33mm
Input Voltage 90 - 264V AC
Input voltage (max.) 264V AC
Length 69mm
Max. output current 1000mA
Min. input voltage 90V AC
Plug Type 5.5/2.1 coaxial connector
Power Rating 24W
PSU features Regulated
Used at Mains socket
Weight 95g
Width 41mm