HN Power HNP24I-120L6 Mains PSU 12V DC 2000mA 24W Regulated Compact
MPN
HNP24I-120L6
1 in stock, despatched same dayBack-order availability date - 18/05/2026
The HN Power HNP24I-120L6 is a regulated, fixed voltage power supply providing 12 V DC at 2000 mA with a total power output of 24 W, designed for consistent and reliable performance. Manufactured by HN Power, this mains adapter is ideal for use with devices that require a stable voltage, such as toys and small electronic equipment. The power supply's robust construction ensures it delivers stable current, preventing damage to connected devices.
Type Mains PSU (fixed voltage)
Output Voltage 12V DC
Output Current 2A
Connection Euro plug
Dimensions (L x W x H) 69 x 41 x 33 mm
EuP Status Step 2
Height 33mm
Input Voltage 90 - 264V AC
Input voltage (max.) 264V AC
Length 69mm
Max. output current 2000mA
Min. input voltage 90V AC
Plug Type 5.5/2.1 coaxial connector
Power Rating 24W
PSU features Regulated
Used at Mains socket
Weight 95g
Width 41mm