HN Power HNP24-120L6 Compact 12V 2000mA 24W Regulated PSU for Devices
MPN
HNP24-120L6
Brand
HN Power
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (10)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
132 in stock, despatched in 4 working days
The HN Power HNP24-120L6 is a regulated mains adapter providing a fixed voltage of 12 V DC with a current output of 2000 mA and a power capacity of 24 W. This reliable power supply is ideal for powering devices like toy transformers and other small electronics requiring stable voltage. It's commonly used in applications needing consistent and dependable power output.
Type Mains PSU (fixed voltage)
Output Voltage 12V DC
Output Current 2A
Connection Euro plug
Dimensions (L x W x H) 69 x 41 x 65 mm
EuP Status Step 2
Height 65mm
Input Voltage 90 - 264V AC
Input voltage (max.) 264V AC
Length 69mm
Max. output current 2000mA
Min. input voltage 90V AC
Misc Attribute 2 Pulsed
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Plug Type 5.5/2.1 coaxial connector
Power Rating 24W
PSU features Regulated
Used at Mains socket
Weight 110g
Width 41mm