HN Power HNP24-090L6 Compact 9V 2500mA PSU Ideal for Various Devices
MPN
HNP24-090L6
China
View Full Product Range (10)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
3 in stock, despatched in 4 working days
HN Power's HNP24-090L6 is a fixed voltage power supply outputting 9 V DC at 2500 mA with a total power of 24 W. This stabilised mains adapter is ideal for powering devices requiring consistent voltage and is often used in toy transformers and other small electronics. Its robust design ensures reliable performance as a regulated PSU.
Type Mains PSU (fixed voltage)
Output Voltage 9V DC
Output Current 2.5A
Connection Euro plug
Dimensions (L x W x H) 69 x 41 x 65 mm
EuP Status Step 2
Height 65mm
Input Voltage 90 - 264V AC
Input voltage (max.) 264V AC
Length 69mm
Max. output current 2500mA
Min. input voltage 90V AC
Misc Attribute 2 Pulsed
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Plug Type 5.5/2.1 coaxial connector
Power Rating 24W
PSU features Regulated
Used at Mains socket
Weight 110g
Width 41mm