HN Power HNP18I-240V2 Mains PSU 24V DC 0.75A 18W AUS/UK/US Adapters
Image Representative of Range
MPN
HNP18I-240V2
China
View Full Product Range (10)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
16 in stock, despatched in 4 working days
HN Power manufactures the HNP18I-240V2, a fixed voltage mains PSU delivering 24 V DC at 0.75 A with an 18 W capacity. It comes with AUS, UK, and US adapters, making it ideal for global use. This power supply is typically used for stabilised power needs in various electronic devices or as a toy transformer.
Type Mains PSU (fixed voltage)
Output Voltage 24V DC
Output Current 750mA
Cable Length 1.50m
Input Voltage 90 - 264V AC
Max. output current 0.75A
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Plug Type 5.5/2.1 coaxial connector
Power Rating 18W