HN Power HNP180U-480 PSU 48V 3.7A 180W Compact Plug For Wireless & Networking
MPN
HNP180U-480
China
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back order
The HN Power HNP180U-480 is a stabilised PSU providing a fixed voltage output of 48 V DC at 3.7 A, up to 180 W. This AC/DC bench/mains power supply is ideal for applications requiring a reliable and robust power source. It is commonly used in laboratory and industrial settings for powering equipment that necessitates consistent voltage.
Type AC/DC bench/mains PSU
Input Voltage 90 - 264V AC
Output Voltage 48V DC
Output Current 3.7A
Power Rating 180W
Cable Length 1.5m
Dimensions (L x W x H) 164 x 80 x 42.50 mm
Height 42.50mm
Input voltage (max.) 264V AC
Length 164mm
Max. output current 3.7A
Min. input voltage 90V AC
Number of Outputs 1
Weight 624g
Width 80mm