HN Power HNP180U-240 AC/DC PSU 24V 7.5A 180W for Wireless & Mobile Use
MPN
HNP180U-240
Brand
HN Power
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 4 weeks
HN Power's HNP180U-240 is a fixed voltage power supply, providing 24 V DC at 7.5 A for a total output of 180 W. This stabilised PSU is commonly used as a mains adapter for various electronics requiring a consistent DC power source. It is ideal for applications in laboratories and workshops where a reliable AC/DC bench PSU is necessary.
Type AC/DC bench/mains PSU
Input Voltage 90 - 264V AC
Output Voltage 24V DC
Output Current 7.5A
Power Rating 180W
Cable Length 1.5m
Dimensions (L x W x H) 164 x 80 x 42.50 mm
Height 42.50mm
Input voltage (max.) 264V AC
Length 164mm
Max. output current 7.5A
Min. input voltage 90V AC
Number of Outputs 1
Weight 624g
Width 80mm