HN Power HNP180U-120 PSU 12V DC 8.5A 180W Compact for Communication Devices
MPN
HNP180U-120
Brand
HN Power
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 4 weeks
HN Power's HNP180U-120 is a fixed voltage power supply providing 12 V DC at 8.5 A, delivering up to 180 watts. This stabilised PSU is suitable for use as an AC/DC bench or mains adapter. Typical applications include powering small electronic devices and various low-voltage equipment.
Type AC/DC bench/mains PSU
Input Voltage 90 - 264V AC
Output Voltage 12V DC
Output Current 8.5A
Power Rating 180W
Cable Length 1.5m
Dimensions (L x W x H) 164 x 80 x 42.50 mm
Height 42.50mm
Input voltage (max.) 264V AC
Length 164mm
Max. output current 8.5A
Min. input voltage 90V AC
Number of Outputs 1
Weight 624g
Width 80mm