HN Power HNP120M-480 AC/DC PSU 48V 2.7A 120W Compact For Versatile Tasks
MPN
HNP120M-480
China
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
4 in stock, despatched in 4 working days
The HN Power HNP120M-480 is an AC/DC bench/mains PSU offering a stabilised, fixed voltage output of 48 V DC at 2.7 A, providing 120 W of power. This reliable power supply is ideal for use in labs and testing environments requiring consistent voltage. HN Power's adapter is suitable for powering devices that require a steady DC input from mains electricity.
Type AC/DC bench/mains PSU
Input Voltage 90 - 264V AC
Output Voltage 48V DC
Output Current 2.7A
Power Rating 120W
Cable Length 1.5m
Dimensions (L x W x H) 108 x 48 x 32 mm
Height 32mm
Input voltage (max.) 264V AC
Length 108mm
Max. output current 2.7A
Min. input voltage 90V AC
Number of Outputs 1
Weight 240g
Width 48mm